hlavicka2 kopie.jpg

AKIM LUCKY IJSBEER

Hovawart

Exteriér

Hovawart je silný, středně velký dlouhosrstý pes. Přípustné je zbarvení zlatočerné (černé s odznaky), černé a plavé.
Zlatočerná varieta má černou lesklou srst se středně plavými znaky, které začínají na hlavě pod nosním hřbetem, probíhají kolem koutků tlamy a přecházejí do znaků na hrdle. Výrazné jsou kruhové znaky nad očima. Hrudní znaky sestávají ze dvou přiléhajících skvrn, které mohou být spojené. Na předních končetinách začínají při pohledu ze strany znaky na prstech, odkud se táhnou se k nadprstí a v úrovni loktů se vzadu zužují, až vymizí. Na zadních končetinách jsou znaky při pohledu ze strany v podobě širokého pruhu k hleznům, od hlezen výš už jen jako tenký pruh, který probíhá po přední straně pánevních končetin až k úrovni spodní linie. Další znak se nachází pod kořenem ocasu. Znaky jsou vždy jasně ohraničené. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.
Srst u černého typu je černá a lesklá, s povolenými jednotlivými malými znaky na hrudi, jednotlivými bílými chlupy na prstech a na špičce ocasu. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.

U plavého zbarvení má srst středně plavou a lesklou barvu, která směrem ke končetinám a břichu přechází ve světlejší odstín. Jednotlivé malé bílé znaky na hrudi stejně jako jednotlivé bílé chlupy na prstech a na špičce ocasu jsou povoleny. Oční víčka, pysky a polštářky tlapek jsou černé.

Hlava hovawarta má široké a vyklenuté čelo s kůží, která těsně přiléhá k lebce. Stop je dobře patrný, nozdry pěkně vyvinuté, tlama silná, z profilu se mírně zužuje k nosu. Pysky jsou pevně přiléhající. Chrup je silný a kompletní s nůžkovým skusem (povolen je i klešťový), zuby jsou zasazeny kolmo k čelisti. Středně- až tmavohnědé oči má hovawart oválné, ani zapadlé, ani vystupující, s víčky těsně přiléhajícími. Zavěšené trojúhelníkové uši jsou posazeny vysoko a poměrně daleko od sebe, opticky rozšiřují lebku. Přiléhají volně a jejich délka sahá ke koutkům tlamy, ale v afektu mohou být neseny mírně nakloněné vpřed.
Krk je silný, střední délky, bez volné kůže na hrdle.

Tělo má plemeno souměrné, s rovným a pevným hřbetem, s bedry mírně delšími než je záď. Ta je mírně spáditá, střední délky; hrudník je široký, hluboký a silný.
Ocas je hustě osrstěný, dosahuje k hleznům, ale ne až k zemi. Podle nálady psa je nesen buď vysoko a prohnutý nad hřbetem, nebo svěšený směrem k zemi.
Hrudní končetiny jsou silné, rovné a při pohledu zepředu i ze strany kolmé k zemi, ramena velmi dobře osvalená, lopatka je dlouhá a uložená šikmo vzad. Nadloktí dlouhé, těsně přiléhající k tělu, lokty těsně přiléhají k hrudnímu koši.

Kloub mírně šikmého nadprstí je silný.
Pánevní končetiny jsou rovněž silné, při pohledu zezadu kolmé k zemi, dobře zaúhlené, stehna velmi dobře osvalená. Hlezenní kloub silný, poměrně nízko položený.
Tlapky má hovawart silné a kompaktní, prsty klenuté a těsně k sobě přiléhající. Paspárky by měly být odstraněny, s výjimkou zemí, kde je to zakázáno zákonem. Drápky jsou u černých a zlatočer- ných jedinců černé, u plavých i méně pigmentované.
Při pohybu se všchny končetiny pohybují v přímé linii, krok je prostorný.

Copyright © Michaela Niedobová. Všechna autorská práva na fotografie vyhrazena.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one